Anna Brycka +48 601 528 565 abryckapsycholog@gmail.com

Dla wielu rodziców szczególnie ważne jest, by ich dziecko było sprawne fizycznie i umiało odnaleźć się w grupie rówieśniczej. Dlatego starają się, by od najmłodszych lat uczestniczyło w zajęciach sportowych. Często jednak dzieci bez entuzjazmu lub nawet z niechęcią reagują na kolejne próby rodziców. W takim razie jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

 

Dziecko obserwuje i naśladuje rodzica.

 

Dziecko uczy się poprzez obserwowanie i naśladowanie osób w swoim najbliższym otoczeniu. Również to, jakie rodzice mają podejście do własnej aktywności fizycznej, wpływa na interesowanie się przez dziecko sportem. Jeśli dorasta w rodzinie, w której wspólnie spędza się aktywnie czas, to sam ruch jest dla niego czymś naturalnym.

Już od najmłodszych lat  warto dbać o zbieranie pozytywnych doświadczeń związanych  ze sportem i aktywnością fizyczną. Może się to odbywać poprzez organizowanie dzieciom gier i zabaw na świeżym powietrzu, umawianie się z innymi rodzinami na wspólne aktywne spędzanie czasu, np. wyprawy rowerowe, spływy kajakowe, wyjazdy w góry, na narty, czy organizowanie rodzinnych meczów. 

Dobrym pomysłem mogą być też wspólne wyjścia na mecze. Wiele stadionów ma osobno wydzieloną Strefę Rodzinną. To świetna okazja, by dziecko poznało różne dyscypliny sportu, kibicowało swojej ulubionej drużynie i mocniej zaangażowało się w sport.

Co jeszcze możesz zrobić, by zainteresować dziecko zajęciami sportowymi? Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

 

Wspólnie z dzieckiem wybierzcie dyscyplinę sportu.

 

Zastanówcie się wraz z dzieckiem jaką dyscyplinę sportu wybrać. Jakie mecze, zawody najchętniej ogląda? Czy  ma jakiś ulubionych zawodników? Co mu się podoba w danym sporcie? Jeśli na waszej liście znajduje się kilka pomysłów, warto wybrać się na różne zajęcia pokazowe/próbne i sprawdzić co się dziecku spodoba. Warto pamiętać, że dla dzieci najlepszy będzie trening ogólnorozwojowy. Dlatego też może wybrać różnorodne zajęcia sportowe i nie ograniczać się do jednej dysycpliny sportu.

Z badań nad wczesną specjalizacją w sporcie wynika, że zawodnicy specjalizujący się  dopiero w późniejszym wieku osiągają wyższy poziom sportowy. Natomiast wczesna specjalizacja może się często wiązać z wyższym ryzykiem kontuzji, wyczerpaniem emocjonalnym i izolacja od równieśników, gdy dziecko dużo czasu spędza na treningach, obozach sportowych i zawodach.

 

 

Daj mu czas.

 

Jednak nie zawsze samo dawanie dobrego przykładu i „oswajanie ze sportem” wystarczy, by dziecko było gotowe na udział w zajęciach sportowych. Część dzieci potrzebuje więcej czasu na wejście w grupę, nawiązanie nowych relacji i poczucie się pewnie na treningu.

To zupełnie naturalne. Podobnie jest w świecie dorosłych. Bardzo dobrze widać to np. na imprezie, gdzie ludzie nie znają się ze sobą.  Niektórzy łatwiej i szybciej nawiązują znajomości i odnajdują się w nowej grupie. Innym zajmuje to więcej czasu i wolą np. słuchać niż wypowiadać się w nieznanym gronie. Są też tacy, którzy w trakcie tej imprezy nie nawiążą żadnej relacji. Zarówno wśród dorosłych jak i wśród dzieci możemy spotkać osoby o róznych typach osobowości.

Możliwe, że Twoje dziecko wchodzi w nowe środowisko ostrożnie i powoli buduje relacje z innymi zawodnikami. Nie popędzaj go, nie zmuszaj do podchodzenia do innych dzieci i rozmowy. Kiedy poczuje się pewniej w tej grupie samo nawiąże nowe znajomości.

Ty ze swojej strony możesz pomóc mu swoją obecnością i rozmową.  Jesli dziecko robi postępy  i zaczyna otwierać się na inne dzieci i trenera, doceń jego wysiłki  (chwal za konkretne działanie).

 

 

Nic na siłę.

 

Jeśli pomimo twoich wysiłków i zachęcania, dziecko nie chce chodzić na zajęcia sportowe, warto na kilka miesięcy odłożyć ten temat. Nie udało się w tym roku? To może uda się w następnym. Najważniejsze, by dziecko nie zraziło się do aktywności. W końcu 4 latek nie musi jeszcze trenować piłki nożnej :).  A może za jakiś czas najlepszy przyjaciel/przyjaciółka twojego dziecka namówi je na wspólne zajęcia sportowe?

 

Podobał Ci się ten artykuł ? Zostaw komentarz lub podziel się nim z innymi.

 

Już za tydzień artykuł o tym JAK WSPIERAĆ DZIECKO W SPORCIE.

 

 

INNE ARTYKUŁY,KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak budować pewność siebie ? – 2 ćwiczenia

 

Dzienniczek zawodnika

 

Jak radzić sobie z niepokojem przed zawodami ? – Część I

 

Jak radzić sobie z niepokojem przed startem?–Część II