Anna Brycka +48 609973896 kontakt@sportowyumysl.pl

Pewność siebie, to wiara w siebie i swoje możliwości. W sporcie jest kluczowa. Pomaga zawodnikowi jak najlepiej wykorzystać  swoje możliwości. Pewny siebie młody sportowiec zna swoje mocne strony oraz obszary wymagające pracy i potrafi tę wiedzę wykorzystać. Dowiedz się jak pomóc dziecku wzmocnić swoją pewność siebie w sporcie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest pewność siebie? 
  • Jak pomóc młodemu sportowcowi wzmocnić swoją pewność siebie ?
  • Poznasz dwa ćwiczenia przydatne w budowaniu pewności siebie.

 

1. Czym jest pewność siebie ?

Pewność siebie to wewnętrzne poczucie, że moje umiejętności i zasoby są wystarczające do poradzenia sobie z pojawiającymi się wyzwaniami, niezależnie od okoliczności. Mówiąc najprościej, jest to wiara w siebie i swoje możliwości. Pomaga ona zawodnikowi wypaść jak najlepiej na zawodach, czy meczu.

Na pewność siebie młodego sportowca wpływa wiele czynników. Znaczącą rolę odgrywa środowisko, w którym przebywa. Warto, by rodzice i trener zwracali uwagę na sposób komunikowania się z dzieckiem. Co mówią do niego po zawodach – czy skupiają się tylko na wyniku, czy zauważają sam włożony wysiłek i  nastawienie. 

 

2. Jak pomóc dziecku wzmocnić swoją pewność siebie w sporcie?

Wzmacnianie pewności siebie zachodzi stopniowo. Zarówno rodzice, jak i trener mogą pomóc młodemu zawodnikowi w tym procesie.  Dziecko często nie potrafi samo zauważyć co robi dobrze na treningu i zawodach. Łatwiej przychodzi mu znajdowanie tego co należy poprawić. Dlatego kluczowe jest pokazywanie mu z jakich swoich zachowań i postaw może być zadowolony. Dążymy do tego, by po meczu młody sportowiec umiał wymienić kilka dobrych aspektów swojej gry (zagrań, akcji itd.). Warto zwracać też uwagę na nastawienie, które może dawać satysfakcję niezależnie od osiągniętego wyniku. Zauważanie przez dziecko tego co potrafi zrobić dobrze i docenianie siebie stanowi pierwszy krok w budowaniu adekwatnej, stabilnej samooceny.

3. Stwórzcie listę mocnych stron.

Na początku pracy z młodym zawodnikiem tworzymy listę jego mocnych stron. Może do niej wracać w trudniejszych momentach na treningach i zawodach. Przydaje się ona również w przypadku silnego stresu np. wieczorem przed meczem. Spisując swoje „zasoby” młody sportowiec może poprosić o pomoc trenera i rodziców. Ich perspektywa wniesie w to ćwiczenie sporo informacji dla dziecka.  Świadomość swoich mocnych stron (nie tylko związanych ze sportem) wzmacnia pewność siebie i pomaga radzić sobie z trudnymi sytuacjami. 

Ćwiczenie do pobrania znajduje się na końcu wpisu.

4. Podsumujcie dotychczasowe sukcesy.

 

Kolejnym krokiem w budowaniu stabilnej samooceny jest zauważenie przez zawodnika swoich dotychczasowych sukcesów. To w jaki sposób młody sportowiec definiuje SUKCES silnie wpływa na jego pewność siebie. Definicja może pomagać mu w tym procesie lub przeszkadzać. Zachęcam zawodników do tego, by  sukcesem nie były tylko wygrane mecze, czy miejsce na podium. Zwracam im uwagę na to, co mogą sami w pełni kontrolować.  Za naprawdę dobry występ na zawodach można uznać np.  taki podczas którego dziecko dało z siebie wszystko, było skoncentrowane na grze i pozytywnie nastawione. Również fakt nauczenia się nowej techniki, czy poprawa dotychczasowych umiejętności może być uznana za sukces. 

 

pewność siebie w sporcie

 

To tylko niektóre z wielu sposobów na wzmacnianie pewności siebie u młodego zawodnika. Skupiłam się akurat na nich, ponieważ stanowią fundament pod dalsze działania w tym obszarze. Zarówno rodzice, jak i trenerzy mogą takie ćwiczenia wykonać z młodym sportowcem. Bardzo ważne jest wskazanie ich celu i omówienie. Budowanie pewności siebie jest procesem. Wymaga cierpliwości,  zaangażowania i czasu.

 

 

Poniżej znajdziecie linki umożliwiające pobranie ćwiczeń:

 

Lista moich sukcesów

 

Moje zasoby

 

 

Jeśli masz pytania dotyczące wzmacniania pewności siebie u dzieci i młodzieży, to zapraszam do kontaktu: abryckapsycholog@gmail.com

 

ARTYKUŁY,KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 

Jak wspierać dziecko w sporcie ? 6 wskazówek dla rodziców.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Rutyna przedstartowa.