Anna Brycka +48 609973896 kontakt@sportowyumysl.pl

Motywacja do treningu – każdy sportowiec jej potrzebuje. Dobra wiadomość jest taka, że możesz na nią wpływać swoimi działaniami. Właściwe przygotowanie do zawodów wymaga regularnych treningów. Osoby biegające amatorsko wiedzą, że fundamentem  jest  “dobrze przebiegana” zima. Skoro systematyczność i dyscyplina są w sporcie tak ważne, to kluczowe jest utrzymanie ich przez cały okres przygotowań i startów. Motywacja do treningu – dowiedz się skąd ją czerpać i jak możesz ją wzmacniać.

 

“Motywacja do wygranej jest ważna, ale motywacja do przygotowania się jest niezbędna”.

Joe Patern

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd czerpać motywację do treningów? 
  • Czy na pewno brakuje ci motywacji?
  • Jak znaleźć nową motywację do treningów?

 

1. Czym jest motywacja ?

Motywacja to wewnętrzna siła, która napędza człowieka do działania w określonym kierunku. Chociaż potocznie mówimy “brak mi motywacji”, czy “straciłam motywację”, to z psychologicznego punktu widzenia motywacja jest zawsze :). Tylko czasem jesteśmy zmotywowani do działania w innym kierunku niż planowaliśmy. Sprawdź co Ciebie najmocniej motywuje.

Jeśli najważniejszy jest dla ciebie rozwój, bycie coraz lepszym zawodnikiem i przekraczanie swoich granic, a zaangażowanie w sport daje ci przede wszystkim satysfakcję, to przeważa u ciebie motywacja wewnętrzna.

Z kolei jeśli do uprawiania sportu silniej motywują cię nagrody, bycie podziwianym przez innych, zdobywanie tytułów i sława, to dominuje u ciebie motywacja zewnętrzna.

W dość uproszczony sposób piszę o tych dwóch rodzajach motywacji, ale zależy mi na wyraźnym pokazaniu różnić pomiędzy nimi.

Rzadko sportowiec prezentuje tylko jeden typ motywacji. Częściej jest to mieszanka, w której jedna z motywacji dominuje. Jednak obie są przydatne. Warto wiedzieć, że zawodnicy silniej zmotywowani wewnętrznie mają większe poczucie wpływu na swoje wyniki.

 

2. Co do tej pory cię motywowało?

Zrób listę rzeczy, działań i osób, które do tej pory najmocniej motywowały cię do pracy na treningach. Przyjrzyj się jej.

  • Jak wygląda twoja motywacja do treningu?
  • Czy w ostatnim czasie zmieniło się coś w twoim sposobie trenowania?
  • Czy wykorzystujesz je wszystkie?
  • Jak możesz dopasować treningi do swojego rytmu dnia ?

 

3. Brak motywacji czy przemęczenie?

Czasem trudno zebrać się na trening. Wtedy łatwo przychodzi znajdowanie wymówek. Jednak jeśli zniechęcenie utrzymuje się dłużej niż kilka dni, to warto zastanowić się co jest jego przyczyną.

  • Czy jakieś czynniki (np. choroba, wyjazd, natłok pracy)  wybiły cię z rytmu treningowego i ciężko ci wrócić? 
  • Jak wygląda twoja regeneracja? Ile czasu na nią poświęcasz?
  • Ile godzin dziennie śpisz?  

 

Niechęć do wyjścia na trening może wiązać się z byciem przemęczonym. Szczególnie przy chronicznym niewyspaniu człowiek przyzwyczaja się do tego stanu i przestaje zauważać towarzyszące mu zmęczenie. Gdy brakuje nam snu, to ciężko o bycie zmotywowanym i pełnym entuzjazmu. Pomijam już kwestie zmian jakie zachodzą w całym ciele pod wpływem zbyt małej ilości snu. W tym wpisie szerzej poruszam temat odpoczynku. 

 

Jeśli interesuje cię zagadnienie snu i jego znaczenia w sporcie i codziennym życiu, to polecam książkę “Dlaczego śpimy” Matthew Walkera. Autor w przystępny sposób przedstawia wyniki badań na temat snu i tego jak wpływa on m.in. na nasze zdolności uczenia się, zapamiętywania, wykonanie w sporcie,  regulowanie emocji oraz układ odpornościowy.

Na końcu artykułu znajdziesz też inne polecenia.

 

4. Motywacja do treningu – gdzie jej szukać?

Budowanie i wzmacnianie motywacji, to temat rzeka. Zobacz na co warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Może niektóre z tych wskazówek już stosujesz?

  • Prawidłowo wyznaczony cel. O tym jak to zrobić pisałam w tym wpisie. Ważne, by cel był ambitny, ale możliwy do osiągnięcia. Formułując go zastanów się co może ci ułatwić jego realizację, a co przeszkodzić. Skup się przede wszystkim na tych rzeczach, na które masz wpływ. Staraj się jednak w miarę możliwości usunąć przeszkody. 

  • Starty kontrolne, to z jednej strony okazja do sprawdzenia swojej formy, a z drugiej możliwość zrobienia mocnego treningu. Do tego pozytywne emocje i kontakt z innymi ludźmi. 

  • Prowadź dziennik treningowy i podsumowuj każdy tydzień i miesiąc. O dzienniczku treningowym pisałam więcej tutaj. Taki sposób pozwoli ci łatwiej dostrzec postępy, docenić siebie za wykonaną pracę i wyciągnąć wnioski potrzebne do dalszego treningu. Nie wspominając o tym, że jest to narzędzie niezbędne dla trenera.

  • Stawiaj przed sobą wyzwania i baw się treningiem. Urozmaicony trening, nowe trasy, a  może wycieczki biegowe połączone ze zwiedzaniem? Ważne, by z aktywnością łączyła się przyjemność.

  • Stałe godziny treningów – wypracowany rytm ułatwia systematyczne trenowanie i sprawia, że nie zastanawiasz się czy poćwiczyć. Wiem, że nie każdy ma możliwość takiej organizacji dnia. Wtedy przydatne może być planowanie w niedzielę,  jak będzie wyglądał twój kolejny tydzień.

  • Trenuj w grupie. Jeśli tylko masz okazję trenować z innymi ludźmi, to twoja motywacja rośnie 🙂  Wspólny trening, choćby raz w tygodniu, działa naprawdę mobilizująco. Nie masz takiej możliwości? Wykorzystuj aplikacje typu Strava, czy dedykowaną do twojego zegarka sportowego i dziel się z innymi ludźmi swoimi treningami.

  • Zastanów się co lubisz w swojej dyscyplinie, co w treningu sprawia ci radość i dlaczego wybrałeś ten sport.

  • Gdy jesteś znudzony treningami, spróbuj nowej aktywności. Coraz częściej biegacze włączają w trening rower. To również dobra okazja, aby nauczyć się czegoś nowego – gry w squasha, zacząć praktykować jogę, czy pójść na kurs tańca. 

 

Sposobów na wzmocnienie motywacji do treningu jest wiele. Myślę, że każdy może znaleźć wśród nich jakiś dla siebie.

Co Tobie pomaga utrzymać motywację? Podziel się swoimi sposobami w komentarzu 🙂

 

Przydatne linki:

Prosta recepta na wygrywanie – wystąpienie Mai Włoszczowskiej na TEDx

Pełna moc możliwości – wystąpienie Jacka Walkiewicza na TEDx

Podcast Głowa Rządzi odcinek 39 GRz 039: Mateusz Majchrzak | Jak dobrze spać? | Głowa Rządzi (glowarzadzi.pl)

 

INNE ARTYKUŁY,KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 

Zawodniku pamiętaj o odpoczynku

Trening relaksacji – jak zacząć?

Jak budować pewność siebie? – 2 ćwiczenia