Już od najmłodszych lat wielu rodziców chce zaangażować swoje dziecko w sport. Takie podejście ma wiele zalet, poczynając od tego, że aktywność fizyczna, to zdrowie, a kształtowanie pozytywnych nawyków u dzieci warto zaczynać jak najwcześniej. Jednak są również zagrożenia, jakie może nieść za sobą takie działanie. Szczególnie małe dzieci są bardzo wrażliwe na presję ze strony otoczenia i mocno przejmują się krytyką. Samoocena dziecka jest niepewna i często zależna od środowiska zewnętrznego. Dlatego tak ważną rolę w sporcie dzieci pełni wsparcie ze strony rodziców. W dużej mierze od ich działań zależy to, czy młody zawodnik będzie dalej uczestniczył w zajęciach sportowych, czy też zakończy swoją przygodę ze sportem.
Dowiedz się w jaki sposób możesz świadomie i mądrze wspierać swoje dziecko w sporcie.
Poznaj 6 wskazówek jak możesz wspierać swoje dziecko w sporcie.
1. Sport ma być dla dziecka zabawą.
Sport dla dziecka to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy w gronie rówieśników i rozwijania nowych umiejętności. Pozwól dziecku wybrać dyscyplinę, którą będzie trenowało. Jeśli nie wie jeszcze co sprawia mu największą radość, daj mu czas na poszukiwanie i uczestniczenie w różnych zajęciach sportowych. Poprzez aktywność fizyczną dziecko nie tylko wzmacnia i rozwija swoje ciało. Zyskuje również umiejętności bardzo przydatne w szkole i dorosłym życiu. Uczy się np. radzenia sobie w trudnych sytuacjach, panowania nad emocjami i tego, że trzeba walczyć do końca. Do tego rozwija koncentrację uwagi, wzmacnia poczucie własnej wartości i wiary w siebie.
2. Rozmawiaj z dzieckiem o jego emocjach, także tych trudnych.
Dziecko angażując się w aktywność fizyczną doświadcza szeregu emocji. Może to być radość płynąca z gry, z opanowania nowych umiejętności czy budowania relacji z innymi dziećmi. Jednak mogą to być także trudne emocje np. lęk przed porażką, czy wyjściem na boisko, smutek i złość, gdy moja drużyna przegrywa, gdy nie udało mi się zagranie, czy wreszcie wstyd, gdy nie pokazałem popełniłem jakiś błąd. Nie ma złych emocji, są za to trudne. Warto rozmawiać z dzieckiem o tym jak się czuje, czego doświadcza w danej chwili. Zastanówcie się wspólnie skąd wzięło się dana emocja, co dla dziecka oznacza i gdzie odczuwa ją w ciele. Postaraj się nie oceniać, tylko dać mu czas na przeżycie tej emocji.
3. Doceniaj za włożony wysiłek i wykonaną pracę.
Świetną motywacją do dalszych treningów są dla dzieci pochwały. Jednak, aby ich działanie było pozytywne, powinieneś zastosować pewne zasady:
Chwal za konkretne zachowanie. Takie działanie sprawia, że dziecko czuje się docenione i dostrzega, że wysiłek, który wkłada w treningi, ma sens. Pomaga to też w budowaniu adekwatnego poczucia własnej wartości. Adekwatnego, bo opartego na solidnych podstawach. Niestety powtarzanie dziecku za każdym razem: „Jesteś świetny” nie wzmacnia jego poczucia własnej wartości. Wręcz może budzić przekonanie, że nieważne czy się stara, czy nie, zawsze usłyszy od rodziców to samo.
Chwal zaraz po wykonaniu danego zadania, po skończonym treningu, meczu.
Pochwała ma mieć charakter pozytywny. Nie wplataj w pochwałę słów krytyki. Pochwała ma być czystą pochwałą, bez żadnego ale.
Doceń wysiłek dziecka, nie patrz tylko na końcowy efekt jego działania. Zauważ postępy jakie robi. Twoje dziecko mogło włożyć w grę dużo serca, jednak jego drużyna przegrała. Mimo tego należy mu się pochwała za dobrą grę do samego końca.
4. Pamiętaj, że sport to hobby twojego dziecka, a nie twoje.
Sport i dyscyplina, którą wybrało twoje dziecko, to jego hobby, jego pasja. To ono chce być w tej aktywności co raz lepsze, rozwijać się i czerpać z niej radość. Nie narzucaj mu swoich ambicji i marzeń. Pozwól mu na dobrą zabawę, na popełnianie błędów i poszukiwania. Jeśli dziecko straciło zainteresowanie treningami, zastanówcie się wspólnie co się stało i jak możesz mu pomóc. Gdy zdecydowanie nie chce już trenować tej dyscypliny, poszukajcie razem innych zajęć sportowych.
5. Współpracuj z trenerem.
Relacja pomiędzy rodzicami zawodników, a trenerem ma duży wpływ na atmosferę w drużynie i to w jaki sposób dzieci postrzegają go. Zbudowanie dobrej relacji i ufanie trenerowi, to kolejny element wspierania swojego dziecka w sporcie.
Przede wszystkim nie krytykuj pracy szkoleniowca, a na pewno nie komentuj jej przy dziecku. Swoje wątpliwości wyjaśniaj z trenerem na bieżąco. Na meczu pozwól trenerowi wykonywać swoją pracę. To on kieruje drużyną, ustala taktykę i instruuje zawodników. Rodzice stojący przy linii boiska i wykrzykujący swoje „złote rady” dla dzieci, to niestety nadal częsty widok na meczach. Natomiast jeśli zachowanie trenera budzi twój niepokój, nie zgadzasz się z jego metodami treningowymi i widzisz, że wpływają negatywnie na twoje dziecko, koniecznie z nim porozmawiaj. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie nowej drużyny dla twojego dziecka.
6. Po prostu bądź przy swoim dziecku.
Czasem milcząca obecność znaczy o wiele więcej niż słowa. Zadbaj, by twoje dziecko wiedziało, że zawsze może do ciebie przyjść z problemem, zostać wysłuchanym, czy po prostu poprzytulać się. Nie wszystkie doświadczenia związane ze sportem będą dla dziecka pozytywne. Sport może być również źródłem stresu, frustracji i wielu emocji. Dlatego tak ważną rolę odgrywa wasza relacja. Rodzic może pomóc swojemu dziecku poradzić sobie w trudnych sytuacjach, wyciągnąć z nich wnioski i wprowadzić potrzebne zmiany. Jednak od jakości waszej relacji zależy to,. czy dziecko przyjdzie do ciebie ze swoim problemem.
Sport ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Dlatego tak istotne jest wspieranie młodych sportowców i motywowanie do aktywności. Sport uczy twoje dziecko funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Pomaga mu budować poczucie własnej wartości i pewności siebie. Rozwija umiejętność radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Uczestniczenie w zajęciach sportowych uczy też rozwiązywania konfliktów oraz komunikowania się w drużynie. Wzmacnia też jego samoocenę i poczucie sprawstwa. Ma również duży wpływ na budowanie odporności psychicznej twojego dziecka. Są to umiejętności przydatne zarówno w szkole, jak i w życiu dorosłym. Sport uczy życia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wspierać swoje dziecko w sporcie lub masz inne pytania dotyczące psychologii sportu, zapraszam do kontaktu poprzez abryckapsycholog@gmail.com lub telefon.
INNE ARTYKUŁY,KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
Jak budować pewność siebie? – 2 ćwiczenia
Jak samodzielnie rozwijać koncentrację uwagi?