Anna Brycka +48 601 528 565 abryckapsycholog@gmail.com

Pewność siebie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na efektywność zarówno w sporcie amatorskim, jak i profesjonalnym. Wysoka pewność siebie jest ściśle związana z wiarą we własne umiejętności, niezależnie od wyniku i przeświadczeniem zawodnika o kontrolowaniu przez niego sytuacji.   Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób możemy sami budować i wzmacniać pewność siebie.

 

 

Czym jest pewność siebie w sporcie?

 

Pewność siebie to fundament pozwalający osiągać sukcesy nie tylko w sporcie. Jest to wewnętrzne poczucie, że moje umiejętności i zasoby są wystarczające do poradzenia sobie z pojawiającymi się wyzwaniami, niezależnie od okoliczności. Natomiast sportowcowi pozwala ona w pełni wykorzystać swój potencjał w trakcie najważniejszych zawodów.

 

Na wzrost pewności siebie wpływa m.in. doświadczenie przez nas sukcesu na zawodach i osiągnięcie wyznaczonego celu; otrzymywanie pozytywnych opinii od ważnych dla nas osób odnośnie naszej formy, przygotowania, czy gry;  dobre samopoczucie i umiejętność kontroli emocji przed zawodami i w trakcie ich trwania; przypomnienie sobie odniesionych do tej pory sukcesów oraz wyobrażenie sobie jak skutecznie pokonujemy pojawiające się w trakcie zawodów trudności i radzimy sobie z wyzwaniami.

 

 

Jak odróżnić wysoką pewność siebie od powierzchownej?

 

Zawodnik o wysokiej pewności siebie jest świadomy swoich mocnych stron i skupiony na celach mistrzowskich, a mniej na wyniku.  Taki sportowiec, mimo przegrywania w danym momencie, utrzymuje pozytywne nastawienie, nie traci wiary w możliwość wygranej i oczywiście robi wszystko, aby się tak stało. Zawodnik naprawdę pewny siebie ma poczucie kontrolowania sytuacji.

 

Z kolei  zawodnik o powierzchownej pewności siebie prezentuje w trakcie zawodów bardzo nierówny poziom umiejętności. W sytuacji kiedy wszystko idzie po jego myśli, taki zawodnik w pełni wykorzystuje swoje możliwości. Natomiast gdy  okoliczności są niesprzyjające, pojawiają się nieprzewidziane trudności, spada u niego koncentracja i sportowiec wkłada mniej wysiłku w wykonanie. Równocześnie pozwala na to, by sytuacja go kontrolowała, a nie odwrotnie.

 

Jak wzmacniać pewność siebie w sporcie?

 

Na pierwszym miejscu wymieniłabym tu skuteczne wyznaczanie celów (więcej o wyznaczaniu celów przeczytasz tutaj). By cele rzeczywiście wspierały nasze poczucie pewności siebie muszą być realistyczne i możliwe do osiągnięcia, ale równocześnie ambitne (ma to być dla nas wyzwanie i wysiłek), specyficzne i konkretne oraz co ważne – zapisane. Cele można podzielić również na krótko, średnio i długoterminowe. Realizując poszczególne cele krótkoterminowe możemy czerpać  satysfakcję z dokonań i wzrostu umiejętności i tym samym budować naszą pewność siebie.

 

Pomocne będzie też stworzenie listy własnych mocnych stron, do których będziesz mógł wracać w trudniejszych momentach na treningach i zawodach. Jeśli zastanawiasz się i nie potrafisz ich wymienić, to poproś o pomoc kolegów z drużyny, sportowców, z którymi trenujesz lub trenera. Na pewno dzięki nim twoja lista szybko się zapełni!

 

Nie można też zapomnieć o roli pozytywnego dialogu z samym sobą i pozytywnych wyobrażeniach odnośnie twojego wykonania na zawodach, czy gry w trakcie meczu.

 

Warto również zwrócić uwagę na swoją postawę ciała. Zastanów się jak twoje ciało reaguje np. po złym zagraniu, czy złym wykonaniu.  A to właśnie trzymanie głowy wysoko, wyprostowana postawa ciała, czy lekko uniesiony podbródek mogą pomóc Ci przezwyciężyć  w tym momencie chwilową utratę wiary w swoje możliwości i przygotować się np. do kolejnego zagrania.

 

Praca nad pewnością siebie to długi proces, ale wprowadzenie w życie powyższych wskazówek w znacznym stopniu ułatwi Ci go.

Podobał Ci się ten artykuł? Skomentuj i udostępnij 🙂

 

 

INNE ARTYKUŁY,KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 

 

Jak budować pewność siebie – 2 ćwiczenia

 

Jak samodzielnie rozwijać koncentrację uwagi?

 

 

Jak skutecznie wyznaczać i realizować cele w sporcie?

  

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?