Mowa wewnętrzna to wszystkie wypowiedziane przez Ciebie stwierdzenia lub myśli w twojej głowie, które dotyczą Ciebie i twoich działań. Ma ona naprawdę duże znaczenie, nie tylko w sporcie. To w jaki sposób mówimy do siebie i myślimy o sobie wpływa na nasze emocje i zachowania.
Wyobraź sobie piłkarza, który pomimo dobrego przygotowania fizycznego i technicznego wypada bardzo słabo na meczach. Gdy jego drużyna traci bramkę negatywne myśli nie pozwalają mu skupić się na działaniu i sprawiają, że przestaje kontrolować swoją grę. Nie pomagają mu też słowa krytyki ze strony trenera i okrzyki kibiców. Po meczu zastanawia się nad tym co się z nim działo, ale nie potrafi panować nad pojawiającymi się w trakcie gry myślami. Przychodzą one do niego automatycznie i „nie chcą odejść”.
Negatywne myśli mogą uniemożliwiać zawodnikowi dobrą grę. Podjęcie pracy nad zmianą tych przekonań i budowanie świadomego, pozytywnego dialogu wewnętrznego, to dobra droga do poprawy wyników, poczucia własnej skuteczności i bycia jeszcze lepszym w sporcie. Zobacz jak pozytywna mowa wewnętrzna może zmienić twoje nastawieie i wyniki !
Mowa wewnętrzna
Mowa wewnętrzna to wszystkie wypowiedziane przez Ciebie stwierdzenia lub myśli w twojej głowie, które dotyczą Ciebie i twoich działań. Podjęcie pracy nad dialogiem wewnętrznym i zmiana negatywnych myśli na pozytywne pozwala poprawić nie tylko wyniki sportowe, ale też samopoczucie i relacje interpersonalne.
Jak budować pozytywny dialog wewnętrzny?
Jeśli prowadzisz już dzienniczek zawodnika i zapisujesz w nim swoje główne odczucia odnośnie treningów i zawodów (wpływ pozytywnych i negatywnych myśli na Ciebie i to jak sobie z nimi radzisz), to będziesz miał teraz ułatwione zadanie. Natomiast jeśli nie miałeś jeszcze okazji skupić się na swoich myślach, to pora się nimi zająć.
Pierwszym krokiem do budowania pozytywnego dialogu wewnętrznego jest uświadomienie sobie treści naszych myśli. Przed każdym treningiem i zawodami poświęć chwilę na rozpoznanie swoich myśli, a w wolnej chwili zapisz je.
Dodatkowo zastanów się nad swoimi najlepszymi i najgorszymi występami w zawodach. Spróbuj przypomnieć sobie przede wszystkim pozytywne i negatywne myśli, które pojawiły się wtedy w twojej głowie. Zastanów się czym różniło się twoje myślenie przed i w trakcie najlepszych oraz najsłabszych startów i odpowiedz szczerze na poniższe pytania:
Najgorszy start
- O czym myślałeś przed swoim najgorszym startem?
- Jak wyglądały twoje myśli podczas samego startu?
Najlepszy start
- O czym myślałeś przed swoim najlepszym startem?
- Jak wyglądały twoje myśli podczas samego startu?
Teraz pora na wyciagnięcie wniosków z odpowiedzi:
1. Czy twoje myśli przed najgorszymi i najlepszymi zawodami różniły się od siebie?
2. W jaki sposób twoje myśli w trakcie startu wpłynęły na wynik zawodów?
3. Czy twoje schematy myślowe zaliczyłbyś do pozytywnych, czy negatywnych?
Chciałabym byś wszystkie negatywne myśli, które się pojawiają, nauczył się zatrzymywać. Najlepiej w takim momencie powiedz sobie „STOP”.
Zastanawiasz się pewnie co zrobić z tymi zatrzymanymi negatywnymi myślami. Będziemy zamieniać je na pozytywne. Na początku będzie wymagało to od Ciebie cierpliwości i trochę czasu, ale zobaczysz, że szybko zauważysz różnicę w swoim sposobie myślenia i tym jak się czujesz w trakcie treningów/zawodów. Oto kilka sposobów na zamianę myśli:
- Spróbuj spojrzeć na sytuację z innej perspektywy
- Zapisz wszystkie pozytywne myśli, które poprawiają twój nastrój. Powinny być konkretne i sformułowane w czasie teraźniejszym. Wracaj do nich.
- Kiedy „złapiesz” negatywną myśl, zmień ją na racjonalną.
Na koniec ćwiczenie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć i usprawnić sam proces „zatrzymywania” i „podmieniania” myśli.
Znajdź taką sytuację w sporcie, w trakcie której najczęściej pojawia się u Ciebie negatywne myślenie. Może to być np. moment kiedy zaczynacie przegrywać mecz, trener krytykuje twoje zagranie, czy słyszysz niepochlebne okrzyki kibiców. Masz już przed oczami takie zdarzenie? Poniżej pytania i przykładowe odpowiedzi:
- Opisz wybrane zdarzenie:
Negatywne myślenie pojawia się u mnie szczególnie na początku biegu, kiedy mocno skupiam się na rywalizacji i innych zawodnikach, ich tempie biegu i zaczynam roztrząsać czy są ode mnie lepiej przygotowani.
- Zastanów się jakie negatywne myśli pojawią się w tej sytuacji i zapisz je:
Ona wygląda na lepiej przygotowaną ode mnie.
Wyprzedziły mnie już 3 kobiety i pewnie nie dam rady ich dogonić.
Być może biegnę za wolno.
- Przygotuj dla siebie słowo-klucz / zdanie, który będzie sygnałem do zatrzymania tych negatywnych myśli (może to być proponowane przez mnie słowo STOP) i pomoże Ci wrócić do pozytywnego myślenia.
STOP. Skupiam się na sobie.
- Sformułuj trzy realistyczne, konkretne i pozytywne stwierdzenia, które „podmienisz” za negatywne myśli.
Jestem dobrze przygotowana i robię swoje.
Zanim bieg się nie zakończy, nic nie jest przesądzone.
Biegnę odpowiednim tempem, to dopiero początek.
Mam nadzieję, że rozumiesz już o co chodzi z „zatrzymywaniem” i „podmienianiem” myśli. Teraz przed Tobą ćwiczenie się i doskonalenie w budowaniu pozytywnego dialogu wewnętrznego. Nie zawsze będzie Ci łatwo zamienić negatywne przekonania na pozytywne, czasem nie będziesz widział na horyzoncie żadnych pozytywnych myśli , ale z każdym treningiem powinno przychodzić Ci to dużo prościej.
To jeszcze nie koniec tematu dialogu wewnętrznego. Już w kolejnym wpisie pozytywna mowa wewnętrzna i dalsze ćwiczenia. Zastanowimy się jak to zrobić, by spersonalizować twoje pozytywne myśli (będą wtedy działały dużo skuteczniej i staną dobrym motywatorem dla Ciebie, bo będą „twoje”).