Co poza koncentracją, pewnością siebie, efektywnie założonymi celami i przygotowaniem fizycznym może mieć kluczowe znaczenie dla wygranej, czy dobrego występu? Oczywiście takich elementów można wymienić wiele, jednak jednym z najważniejszych będzie posiadanie przez zawodnika dobrej rutyny przedstartowej. To ona pozwoli mu „nie przespać” zawodów, szczególnie ich początku i mieć spokojną głowę.
Czym jest rutyna przedstartowa?
Rutyna przedstartowa, to ułożony przez zawodnika ciąg czynności, które zawsze wykonuje przed zawodami. Posiadanie wypracowanej i wdrożonej rutyny przedstartowej pomaga nam skoncentrować się na samym starcie i zadaniach. Dzięki niej wzrasta nasz poziom pewności siebie i zmniejsza się poziom stresu przed zawodami. Możemy podzielić ją np. na rutynę dzień przed startem i rutynę w dniu startu.
Na rutynę składają się m.in. takie elementy jak dieta (zarówno to co jesz dzień przed, jak i w dniu zawodów i w trakcie samego startu), regeneracja dzień przed, sen i „uspokojenie” umysłu, sprawy logistyczne (spakowanie torby – stwórz stałą listę, sprawdź dojazd), muzyka, której słuchasz przed zawodami, przypomnienie sobie swojego celu i założonej taktyki, wcześniejszy przyjazd na miejsce startu, rozgrzewka, kontrola pobudzenia przed zawodami.
Budowanie rutyny przedstartowej
Zależnie od specyfiki twojej dyscypliny sportu i preferencji rutyna będzie wyglądała inaczej. Warto jednak pamiętać o pewnych stałych elementach.
Poniżej kilka punktów, na których możesz oprzeć się tworząc własną rutynę przedstartową:
- Prowadź dzienniczek zawodów, zapisuj w nim jak czułeś się dzień przed i w dniu zawodów, jakie myśli towarzyszyły Ci podczas rozgrzewki, czy były jakieś myśli / sytuacje, które powodowały u Ciebie wzrost napięcia przed startem, czy w trakcie zawodów byłeś w pełni skoncentrowany / co Cię rozpraszało – regularnie prowadzony dzienniczek pozwoli Ci lepiej przygotować się do startu, tak byś w dniu zawodów miał „spokojną” głowę i był w stanie skoncentrować się na czekającym Cię zadaniu.
- Pracuj na rutyną już w okresie przygotowawczym. Obserwuj przed cięższymi treningami i w trakcie jakie żywienie Ci służy, w jakim stroju czujesz się najlepiej, co Cię relaksuje i pozwala „uspokoić” głowę itp.
- Zanim zastosujesz rutynę na zawodach, upewnij się czy wszystkie jej elementy działają i przećwicz ją, tak by stała się ona automatyczna. Ostatnie treningi przed startem, to dobra okazja, by sprawdzić swoją rutynę.
- Wypracuj hasło – słowo klucz, zdanie, które będzie mobilizowało Cię i wprowadzało w gotowość startową, niezależnie od czynników zewnętrznych i przeciwności – np. „Mam zaufanie do siebie”, Ufam w swoje umiejętności”.
- Opracowując taktykę na zawody, zwróć uwagę, aby zawierała ona pozytywne sformułowania np. „działam w swoim tempie”, „atakuję na ostatnich 5 km”.
- Podziel rutynę na tę kilka dni przed i wieczór przed zawodami oraz tę w dniu startu.
- Pomyśl o momentach przed startem i w trakcie zawodów, kiedy może się wydarzyć coś nieoczekiwanego, na co nie będziesz miał wpływu. Co wtedy zrobisz, aby nadal kontrolować sytuację?
Propozycja ćwiczenia
Zanim zaczniesz pracę na swoją rutyną przedstartową, spróbuj odpowiedzieć na kilka pytań:
- Co robię dzień przed zawodami? Jak wygląda mój wieczór?
- Co mnie uspokaja i pozwala skoncentrować się na zadaniu?
- Co robię, myślę, czuję 2 godziny przed zawodami?
- Co robię, myślę, czuję zaraz przed startem?
- Na co mam wpływ przed zawodami i w trakcie ich trwania?
- Na co nie mam wpływu przed zawodami i w trakcie ich trwania?
Tworząc swoją rutynę skup się na tych czynnościach i myślach, na które masz wpływ i które pomagają Ci osiągnąć jak najlepszą gotowość startową.